Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanı, geleneksel mühendisliğin analitik deneyimlerinden yararlanarak, biyoloji ve tıp alanında karşılaşılan problemlerin çözümü için çalışan, hasta ve sağlık bakımı konusunda rahatlık ve ilerleme sağlamayı amaçlayan, diğer mühendislik dallarıyla bağlantılı olan multidisipliner bir bölümdür.
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanı, son yıllarda ülkemizde ve dünyada yükselişe geçen meslek dallarından biridir. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte sağlık sektöründe kullanılan literatüre geçmiş yaklaşık 20.000 tıbbi cihaz ve bölüme ait yaklaşık 50 alt dal mevcuttur. Biyomedikal teknisyenleri, biyomedikal teknikerleri ve biyomedikal mühendisleri; tedavi ve teşhis amaçlı kullanılan tıbbi cihazların tasarım, üretim, bakım-onarım, kalibrasyon, satış ve pazarlama gibi farklı sektörlerinde ve hastanelerin klinik mühendislik/biyomedikal birimlerinde çalışabilmektedir.

BASEK ailesi olarak; tanı, teşhis, tedavi amaçlı kullanılan tıbbi cihazların uygulaması ve gerekli donanımı hakkında bilgili, çözüm odaklı, kolaylıkla analiz yapabilen öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemiş olup; sağlık sektöründe de, ülkemizdeki nitelikli eleman istihdamını karşılamak için ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanının iki farklı dalında eğitim vermekteyiz. 

“Devlet Destekli” bir meslek alanı olması, lise sonunda öğrenciye ait “İş Yeri Açma Belgesi” olması ve mezuniyetinden itibaren öğrencinin bir meslek tanımının olması, bölümün en büyük avantajlarındandır.
Öğrenciler lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversitelerin Meslek Yüksekokullarında ya da Mühendislik Fakültelerinde Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanı dışında bu bölümün yan dallarını da tercih edebilirler.

Whatsapp Destek

Batıanadolu Okulları

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabiliriz?