EĞİTİM SİSTEMİ İÇİN ÖNERİ

EĞİTİM SİSTEMİ İÇİN ÖNERİ

Dr. Gürbüz’den eğitim sistemi için öneri

Batı Anadolu sağlık ve eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Mesleki Eğitimciler Derneği (METEDER) Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, mevcut eğitim sistenin seçme ve yerleştirme üzerine kurulu olduğunu belirtti, “Seçme işlemi her aşamada sınavla olduğundan, öğrencilerin hayatı yarış atı gibi dershane, özel ders, etüt arasında geçiyor. Bu sistemde yetenekler heba olurken, sınav başarısının hayatta başarıyı sağlamadığı açıktır. Seçme ve yerleştirme yerine, yerleştirme ve seçme sistemine geçilirse her şey değişir” dedi.

Farklı alternatifler

Op. Dr. Gürbüz, aşağıdaki önerileri sıraladı:

1- Seçme ve yerleştirme yerine, yerleştirme ve seçme sistemine geçilmeli.
2- Bir sınavla değil, bir yıllık performansa bakılarak seçme yapılmalı.
3- Ortaokullarının hepsi ‘Ahi Evran Okulları’ olmalı. İlk yıl tüm ortaokullarda imam hatip müfredatı ile din ve ahlak dersleri verilmelidir.
4- 2 yıllık yüksek okullar, YÖK’ten ayrılarak MEB’e bağlanmalıdır.
5- YÖK’ün adı ÜAK (Üniversiteler arası Kurum) olmalıdır.
6- 2 yıllık yüksekokullar, liselerin bünyesinde ya da büyük işletmeler tarafından özel sektör tarafından açılabilmelidir.
7- Özel okullar da aynı üniversiteler gibi 4+4+4’lerın ilk sınıflarında kendilerine gelen talep doğrultusunda; ya binası yeterliyse kontenjanının 2 katına kadar kayıt alıp yılsonunda seçme yapabilirler ya da kontenjanının 2 katından fazla talep alan okullar eleme sınavı yapabilirler.