GIDA TARIM HAYVANCILIK

BatıAnadolu Türk-Alman Teknik Liseleri

Gıda Tarım Hayvancılık

DALLAR

Veteriner Teknikleri
Mesleki gelişim, hayvanlarda anatomi ve fizyoloji, mikrobiyoloji ve hijyen, iş ve barınak planlaması, zapturapt ve enjeksiyon, yem bilgisi ve teknolojisi ile ilgili bilgi beceri ve yetkinliklerin yanı sıra; suni tohumlama, salgın hastalıklar, zootekni, klinik hizmetleri, doğum, temel operasyon, parazitlerle mücadele, koruma kontrol, arıcılık, atçılık ve pet hayvanları ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir.
Çalışma Alanları: Veteriner Kontrol Araştırma Laboratuvarları, haralar, hayvan barınakları, özel veteriner klinik, poliklinik ve hayvan hastanelerinde, deney hayvanları üretim, bakım ve besleme ünitelerinde, kesimhanelerde, köpek eğitim merkezlerinde, büyük ve küçükbaş hayvan çiftliklerinde, tavukçuluk işletmelerinde, damızlık sığır yetiştiricileri birliği, koyun-keçi yetiştirici birlikleri, arıcılık birlikleri, süt üreticileri birlikleri, gibi kamu kurum ve kuruluşları ile özel işletmelerde çalışabilirler.


Olanaklar: Veteriner alanı devlet destekli olup; Milli Eğitim Bakanlığınca Verilen destek tutarı toplam okul ücretinden düşülerek, kalan tutar veli tarafından ödenmektedir. Mezun olan öğrenciye, alan ve dalını gösteren diploma ve iş yeri açma belgesi verilmektedir.

Staj İmkanları: Protokol kapsamında olan işletmelerde staj imkanı sunulmaktadır.

 

Gıda Teknolojileri
Bu programda öğrenciye, mesleki gelişim, gıda mikrobiyolojisi, maddede temel değişimler ve ölçümler, gıda kimyası ve laboratuvar tekniği ile ilgili bilgi ve beceri ve yetkinliklerin yanı sıra; gıdalarda temel kontrol, kalite ve mikrobiyolojik analizler, gıdalarda fiziksel ve duyusal analizler, gıda ambalajları ve kontrolü, beslenme ve gıda güvenliği yetkinliklerinin kazandırılması hedeflenmektedir.
Çalışma Alanları: gıda sanayii ile ilgili kamu (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı Kontrol Laboratuvarları, Hıfzıssıhha Enstitüsü, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri vb.) ve özel sektör kuruluşlarında gıda üreten fabrikaların gıda laboratuvarlarında ve özel gıda laboratuvarlarında ara teknik eleman olarak çalışırlar.

Olanaklar: Akademik Başarı Bursu, Yetenek Bursu, Eğitim Kredisi, Mezun olan öğrenciye, alan ve dalını gösteren diploma ve iş yeri açma belgesi verilmektedir.

Staj İmkanları: Protokol kapsamında olan işletmelerde staj imkanı sunulmaktadır.

 

 

Tarım Teknolojileri
Tahıllar, endüstri bitkileri, baklagiller, çayır mera yem bitkileri, tarla mekanizasyonu, üretme ve çoğaltma tekniği, tıbbi aromatik bitkiler, gübreleme, bitki sağlığı, tarımsal ve sulama, traktör bakımı, hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan makineler, hasat, harman makineleri, ekim/dikim makineleri, arazi hazırlama-toprak işleme alet ve makineleri, bitki bakım, gübreleme alet ve makineleri, tarımda kullanılan motorlar, tarımsal ürünleri işleme makineleri, temel onarım işlemleri ve bitki koruma makineleri ile ilgili, beceri ve yetkinliklerin kazandırıldığı alandır.
Çalışma Alanları: Öğrenciler, meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;
Meyvecilik ve Sebzecilik işletmeleri, Tarla bitkileri işletmeleri, Fidanlıklar, Seralar, Bağcılık işletmeleri, Peyzaj büroları, Tarım alet ve makineleri firmaları, Tarım Bakanlığı, Araştırma enstitüleri, Ziraat odaları, Tarım kooperatifleri, Belediyeler ve Kendi iş yerleri vb. işletmelerde çalışabilirler.

Olanaklar: Akademik Başarı Bursu, Yetenek Bursu, Eğitim Kredisi, Mezun olan öğrenciye, alan ve dalını gösteren diploma ve iş yeri açma belgesi verilmektedir.

Staj İmkanları: Protokol kapsamında olan işletmelerde staj imkanı sunulmaktadır.

Yeni Sayfa 1

ÖN BAŞVURU VE KAYIT İÇİN..

Whatsapp Destek

Batıanadolu Okulları

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabiliriz?